SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ

TURKISH ASSOCIATION OF SOCIAL WORKERS

Sosyal Ağlar:

2. ONLİNE STAJ ÇALIŞMASI

;
Bu Sayfa 1566 Kez Görüntülendi.

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Ankara Şubesi ve Öğrenci Komisyonunun birlikte gerçekleştireceği Online Staj Çalışması, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görecek olan üniversitelerin sosyal hizmet bölümlerinin 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik planlanmış bir çalışmadır. Çalışmamızın amacı, alanda çalışan Sosyal Hizmet Uzmanları ile sosyal hizmet öğrencilerini online ortamda bir araya getirerek çeşitli alanlarda ve kurumlarda yürütülen sosyal hizmet çalışmalarına dair deneyim paylaşımında bulunmalarını sağlamak ve vaka analizleri ile öğrencilerin sosyal hizmet uygulama becerilerini desteklemektir.

Bahar döneminde gerçekleştirileceğimiz 2. Online Staj Çalışması iki aşamalı olarak planlanmıştır. Bu doğrultuda ilk bir aylık süreyi kapsayan aşamada sosyal hizmet alanlarına ilişkin teorik ve kuramsal bilgi aktarımının gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Üç ay sürecek İkinci aşamada ise role-play ve derinlemesine vaka çalışmaları ile sahaya yönelik temel sosyal hizmet uygulaması becerilerinin kazandırılması amaçlanmıştır.

ONLİNE STAJ ÇALIŞMASININ İÇERİĞİ

Çalışma boyunca hedeflenen kazanımlar:
• Sosyal hizmet alanlarına ilişkin kuramsal ve teorik ağırlıklı bilgi kazanılması,
• Vaka özelinde çalışılan alana dair kurumsal yapı ve yasal düzenlemeler hakkında Türkiye perspektifinde bilgi edinilmesi
• Alana ilişkin terminolojik kavramların öğrenilmesi
• Alana dair doğru bilinen yanlışların konuşulması ve giderilmesi
• Vaka çalışması sırasında danışan ve sosyal hizmet uzmanı açısından var olan sınırlılıklar hakkında bilgi edinilmesi,
• Alana ilişkin etik ikilemlerden bahsedilmesi,
• İlgili konu veya alanla ilgili temel bilgi ve gereksinimlerin karşılanması,
• Vaka görüşme teknikleri ve vaka yönetimi becerilerinin kazanılması ve geliştirilmesi,
• Alanda çalışan kişilerle vaka çalışması yapılarak alana dair tecrübe kazanılması ,

Online staj çalışması kapsamında katılımcılar, aşağıda belirtilen alanlardan seçecekleri bir alanda çalışma yapacaklardır. Sınıfların belirlenmesinde öğrencilerin tercih sıralamaları dikkate alınmaya çalışılacaktır. Staj çalışması boyunca devamsızlık hakkını aşmayan (en fazla 4 oturum) katılımcılara, çalışmanın içeriğinin de yazılı olduğu katılım belgesi verilecektir.
• Göç
• Kadın
• Madde Bağımlılığı
• Çocuk
• Engellilik
• Lgbti+
• Yaşlılık

Her alan bir sınıfı temsil etmekle beraber sınıfların kontenjanları 14 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışmamızın toplam kontenjanı ise 112 kişi olacaktır. Bu kontenjanın 78 kişilik kısmı Ankara, İstanbul, İzmir illeri dışında lisans eğitimi gören öğrenci arkadaşlarımıza ayrılırken 34 kişilik kısmı ise bu illerde eğitim gören öğrenci arkadaşlarımıza ayrılmıştır. Göç alanında iki sınıf olmak üzere toplamda 8 sınıfın açılması planlanmaktadır. Online Staj programımız Zoom üzerinden, haftada bir gün, en fazla 1,5 saatlik online toplantılarla gerçekleştirilecektir. Akademik makale, kitap, film önerileri ve yönlendirmeler eğitimciler tarafından sağlanacaktır. Online oturumlarımızın saatleri sınıflarımıza göre değişiklik gösterecek, hafta içi 19.00-20.30 ya da 21.00-22.30 saatleri arasında olacaktır.

Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Sosyal hizmet bölümünde lisans eğitimine devam etmekte olan 3. ve 4. sınıflar başvurabilir. Katılım için başvuru formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Çalışmaya kabul edilen katılımcılara bilgi verilecektir. 1. Online Staj Çalışmamıza katılan öğrenci arkadaşlarımızın başvuruları kabul edilmeyecektir.

BAŞVURU SÜRECİ:
Son Başvuru Tarihi: 10.03.2021
Başvuru Sonuçlarının Duyurulması: 14.03.2021

ONLINE STAJ SÜRECİ:
Online Staj Çalışması 1. Aşama (Teorik Eğitim): 15.03.2021-09.04.2021
Online Staj Çalışması 2. Aşama (Vaka Çalışmaları ve Deneyim Paylaşımı): 12.04.2021- 02.07.2021

Not: Tarihler çalışma sürecinde revize edilebilir.

Gerçekleştirdiğimiz 1. Online Staj Çalışması bize katılımcıların kameralarını açmaları durumunda, çalışmanın daha verimli ve katılımcı bir şekilde gerçekleştirildiğini gösterdi. Bu nedenle görünürlükle ilgili bir problemi olmayan arkadaşlarımızdan online oturumlar süresince kameralarını açmalarını özellikle rica ediyoruz ve bekliyoruz. Böylece eğitmenlerimiz de oturumlarda daha etkin bir şekilde öğrenme sürecimize destek olabileceklerdir. Merak etmeyin pijamalarımızla da çok tatlıyız :)

1. Online Staj Çalışmamıza ilişkin değerlendirme raporumuzu ve şubemizin 2020-2021 Yılı Etkinlik Bülteni'ni incelemek isterseniz aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

1. Online Staj Değerlendirme Raporu: http://shuder.org/Sayfa/online-staj-degerlendirme-raporu1804
Shuder Ankara Şube 2020-2021 Etkinlik Bülteni: http://shuder.org/Sayfa/shuder-ankara-bulten
Sorularınız için ankaraogrenci@shuder.org adresine mail atabilirsiniz.

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Ankara Şubesi


YORUMLAR

İlk Yorum Yapan Siz Olun.


İletişim:

Meşrutiyet Mah.Karanfil Sk.Zafir İş Merkezi
(Dost Kitapevi Karşısı) Kat:4 No:86 Kızlay/Ankara

0 530 200 1886
info@shuder.org

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar:

Sosyal Ağlar:

her hakkı saklıdır©shuder.org