SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ

TURKISH ASSOCIATION OF SOCIAL WORKERS

Sosyal Ağlar:

Küresel Salgından Sosyal Hizmet Uzmanları Olarak Öğreneceklerimiz!

;
Bu Sayfa 1054 Kez Görüntülendi.

Çin’den başlayarak bütün dünyaya yayılan Koronavirüs salgını (pandemisi), öncelikle sağlık boyutuyla yüzünü gösterirken hazırlıksız ve yaygın bir biçimde insanlığı etkiledi. Dünya öngörülemeyenle ve belirsizlikle savaşmak zorunda kalırken sosyal hizmet uzmanları da daha önce deneyimlenmemiş bir durumla karşı karşıya kaldı. Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu’nun (IFSW) ‘Dünya Sosyal Hizmet Günü 2020’ için belirlediği tema;” İnsan İlişkilerini Geliştirmek’’ idi. Başlangıçta tokalaşan bir görseli kullanan IFSW, Koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan duruma paralel olarak afişlerini de değiştirerek birbirine temas etmeyen ancak saygıyla eğilen iki insan figürünü kullandı. Bugünlerde sıkça kullanılan “sosyal mesafelendirme” kavramı da bu görselle karşılık buldu ve insan ilişkileri de küresel salgınla evrilerek hem kendini hem de karşısındakini düşünmeyi gerektiren anlayışın önemini insanlığa hatırlattı.

Ülkemizde salgının yüzünü gösterdiği ve daha da tırmanacağı tahmin edilirken kuşkusuz kişisel korunma önlemleri çok önemli. Bilimin ve aklın yol göstericiliğinde, önceliğimiz gerekli önlemleri almak ve bu arada krizi hem bireysel hem de toplumsal ölçekte yönetebilmek olmalıdır. Kolay olmayan ve fakat yönetebileceğimiz bir süreci dayanışmayla ve sosyal hizmetin bilgi, beceri ve değerleriyle yeni deneyimler kazanarak aşmak mümkün.

Yol haritamızda önceliğimiz, sağlığımızı her zaman sözünü ettiğimiz biyopsikososyal bütünlük anlayışıyla, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde korumaktan geçiyor. Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği olarak bir kriz durumu olarak gördüğümüz bu süreçte; meslektaşlarımıza, hizmet verdiğimiz danışanlarımıza ve tüm topluma sosyal hizmetleri ve sosyal hizmet müdahalelerini sunmaya devam edeceğiz. Dayanışmanın öneminden hareketle, bu süreçte meslektaşlarımızı sürece katkı vermeye çağırıyor vedeneyimlerimizle bu mücadeleyi zenginleştirmeyi umuyoruz.

Sosyal hizmet uzmanları; Koronavirüsün tıpkı diğer sağlık çalışanları gibi hizmet sunulan bireyler, aileler, topluluktaki diğer insanlar ve kendi iyilik halleri üzerindeki etkileri konusunda endişe duymaktadır. Sosyal hizmet uzmanları, salgını önleme çabalarını (güvenilir kaynaklardan doğru bilgilerin yayılması dahil) teşvik etmek ve bu halk sağlığı krizinin bir sonucu olarak ortaya çıkan kaygı ve diğer endişeleri gidermeye yardımcı olmak için sahip oldukları sorumluluğun farkındadır. SHUDER, COVID-19’un yayılmasının önlenmesi başta olmak üzere, topyekûn mücadelede birden fazla cephede çalışmak ve risk gruplarına yönelik savunuculuk faaliyetleri de dahil, ihtiyaç duyulan sosyal hizmetlere erişim sağlamak adına çalışmaya hazırdır.

Durum hızla gelişmeye devam ettikçe, SHUDER gelişmeleri izlemeye ve sosyal hizmet uzmanlarını ve hizmet verdiği müracaatçıları korumak için çalışmaya devam edecektir.

Bu kapsamda, salgınla ilgili sosyal hizmet uzmanlarının sorumluluklarına yönelik hazırlanan broşüre aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Broşür

Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Genel Merkezi


YORUMLAR

İlk Yorum Yapan Siz Olun.


İletişim:

Meşrutiyet Mah.Karanfil Sk.Zafir İş Merkezi
(Dost Kitapevi Karşısı) Kat:4 No:86 Kızlay/Ankara

0 530 200 1886
info@shuder.org

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar:

Sosyal Ağlar:

her hakkı saklıdır©shuder.org