SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ

TURKISH ASSOCIATION OF SOCIAL WORKERS

Sosyal Ağlar:

Pandemi ve Sosyal Hizmet

;
Bu Sayfa 4123 Kez Görüntülendi.

SOSYAL HİZMET UZMANLARINA AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLERİNE ÇAĞRIMIZDIR

Pandemi ve Sosyal Hizmet

 

İnsanlık olarak büyük bir sınavdan geçiyoruz. Sosyal hizmet uzmanları da daha önce böylesi bir deneyimi yaşamadığı bir süreçte kişisel ve mesleki olarak bu bilinmezin içinde. Dünya sanki salgından sonra da eskisi gibi olmayacak gibi görünüyor. Sözünü ettiğimiz şey yalnızca ekonomik sosyal ve siyasal çalkantılar değil, insan ilişkilerine ve yaşam tarzına kadar pek çok davranış biçimimizin ve algılarımızın da değişeceği yönünde. Zaten büyük çalkantılar, devrimler ve krizler değil midir toplumları evrilten.

Bütün dünyayı etkisi altına alan bu salgın günlerinde adil, eşit, özgür bir yaşam hakkının savunucusu olan meslektaşlarımızın görev yaptıkları kurumlarda kişisel korumalarını sağlayacak şekilde çalışmaları en önemli önceliğimizdir. Özellikle, sağlık kurumları, yatılı sosyal hizmet kuruluşları, ceza infaz kurumları gibi salgından kolayca etkilenme ihtimali olan kurumlarda, tüm diğer çalışanlar gibi meslektaşlarımızın da güvenli ve korunaklı bir şekilde çalışmalarını yürütmeleri hassasiyetimizdir.

Değerli sosyal hizmet uzmanları, sosyal hizmet akademisyenleri ve öğrencileri;

Birdenbire karşımıza çıkan küresel salgın hepimize yeni şeyler öğretecek. Mesleki anlamda bilgi deneyim yeni bakış açıları kadar kişisel hayatlarımızda da bu değişimin izlerini göreceğiz. Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonun (IFSW) üyesi olan meslek örgütümüz küresel deneyimlerin de gözlemcisi olacaktır. Derneğimiz, salgının ülkemizde görüldüğü ilk günden beri sosyal medya araçlarıyla paylaşım yapmakta şubelerimizle beraber diğer STK’lar ile iş birliği yapmaktadır. Öncelikle, salgından en çok etkilenecek meslektaşlarımızın da içinde olduğu sağlık çalışanlarına ve ailelerine psikososyal destek sağlamak için bir araya gelen ruh sağlığı meslek örgütleriyle bir planlamanın içinde olduğumuzu belirtmek isteriz. Şimdiye kadar bu çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteğini ileten yüzlerce meslektaşımıza ve öğrencilerimize şükran borçluyuz. Biliyoruz ki tüm meslektaşlarımız halihazırda çalıştıkları kamu kurumlarında profesyonel yaklaşımla ve özveriyle görevlerini yerine getirmekteler.

Çağrımız şudur, meslek camiamız bütünüyle sosyal hizmet uzmanı, akademisyeni, öğrencisi kim nerde ne hizmet üretiyorsa ürettiklerini ve yaşadıkları sorunları raporlaştırması ve info@shuder.org eposta adresi aracılığıyla meslek örgütümüzle paylaşmasıdır. Böylesi bir raporlaştırma, benzerini yaşamadığımız bir pandemide, bilgi ve deneyim birikimine, bir arşiv oluşturmaya ve daha sonra yapılacak tespit ve analizlere ışık tutacaktır. Bizlere en çok gereksinim duyulacak bir dönemde sosyal hizmeti gerektiği gibi yerine getirmek, geliştirmek ve kendi bilgimizi üretmek hepimizin hedefi olmalıdır. Sizlerden gelecek tüm paylaşımları “Pandemik Sosyal Hizmet” deneyimleri şeklinde arşivlemeyi ve tarihe not düşmeyi planlıyoruz.

Bu itibarla; yaşamakta olduğumuz pandemi ve benzeri toplumsal olaylarda sosyal hizmet mesleğinin temel bilgi beceri ve değerlerine dayalı olarak daha hızlı ve etkili reaksiyon gösterebilmemiz için sizleri meslek örgütümüzle dayanışmaya, destek vermeye çağırıyoruz.

Son söz; salgın bittiğinde yoklamada herkes burada olsun.

Saygılarımızla

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği


YORUMLAR

Yorumunuzu Yazmak İçin Tıklayınız.

Gülay
27.03.2020
Çağrınızı destekliyorum .Haberleri ve toplumsal değişiklikleri ve sorunları yakından izleyen bir kişi olarak sorunun ve çözümün ;bireysel toplumsal ve küresel olduğunun farkındayım.mesleki bilgi ve deneyimlerim ışığında sosyal medyada paylaşılan pek çok konuda yorum yaparak,meslektaşlarımla ilişkilerimi sürdürmeye çalışarak aktif bir şekilde mücadeleye katkı vermeye çalışıyorum.Covid 19 hastalığı tıbbi olduğu kadar bulaşma riskini ortadan kaldırlması yönünde sosyal izalasyonu ve mesafeyi tedbir amaçlı zorunlu kıldığından sosyal yaşantımızın ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur.Birey aile ve toplum ölçeğinde karşılaştırmalı olarak tümden gelim ve tüme varım perspektifiyle değerlendirilmesini faydalı görüyorum .yöntimlerin sağlayacağı olanaklar ile bireylerin kendini vetoplumu yeterince doğru tanıyıp güçlüklerini ve kuvvetli yönlerinin farkında olması,kendine ailesine ve topluma yardım etmesi ,katkı sunması ve değişen şartlara uyum sağlayabilmesi itibarıyla mesleğimizle yakından ilgilidir. Hepimize sağlık esenlik ve mücadele ruhu ile dayanışma yardımlaşma içinde bulunanlara da başarılar diliyorum


İletişim:

Meşrutiyet Mah.Karanfil Sk.Zafir İş Merkezi
(Dost Kitapevi Karşısı) Kat:4 No:86 Kızlay/Ankara

0 530 200 1886
info@shuder.org

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar:

Sosyal Ağlar:

her hakkı saklıdır©shuder.org